Kościół

Kościół

Rzeźba

Rzeźba

Nawa

Nawa główna

Witraż

Witraż

Droga

Droga Krzyżowa

Konto Parafii:
BS Skórcz nr 14 8342 0009 0003 4715 2000 0001

Za wszelkie ofiary na renowację i utrzymanie świątyni oraz działalność duszpasterską – składamy Serdeczne Bóg Zapłać!

09 mar 2019 | no comments | Autor:

07 mar 2019 | no comments | Autor:

image description

Przeżywając radość Zmartwychwstania Pana Jezusa
z wdzięcznym i gorącym sercem składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia.
Życzę, by Radość Wielkiej Nocy opromieniała swym blaskiem każdy dzień,
wyzwalała w Waszych sercach Bożą Moc i Siły w podejmowaniu zadań
w służbie Bogu i naszej Wspólnoty.
Niech Chrystus obudzi w nas to co jeszcze uśpione,
a udział w Liturgii Wielkanocnej ożywi wiarę,
doda nadziei i umocni miłość.

Program Wielkiego Tygodnia

06 mar 2019 | no comments | Autor:

Wielka Sobota, 20.04

10:00 – 21:00 adoracja w Grobie Pańskim
10:00, 11:00, 12:00 błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny.  Po poświeceniach okazja do spowiedzi św., dla osób przyjezdnych i gości.
21:00 Liturgia Wielkiej Soboty wraz z Wigilią Paschalną i procesja Rezurekcyjną (przynosimy ze sobą świece).

Znajdźmy czas na adoracje w Ciemnicy i Grobie Pańskim by jak najgłębiej przeżyć tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego.

W W. Piątek obowiązuje nas post ścisły, natomiast w W. Sobotę nie jest obowiązkowy, ale wskazany do głębokiego przeżycia posiłku z poświęconych pokarmów na stół wielkanocny.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 21.04

Msze św. o 10:00, 11:30,

Poniedziałek Wielkanocny, 22.04

Msze św. o 8:00, 10:00, 11:30

Unikatowe polichromie

09 wrz 2018 | no comments | Autor:

polichromie

Dnia 2 lipca br. na ścianie północnej i zachodniej prezbiterium naszego kościoła rozpoczęły się prace restauratorskie i konserwatorskie, których celem było odsłonięcie, utrwalenie i uczytelnienie jednej z najstarszych polichromii odkrytych na Pomorzu.
Oryginalną polichromię ścienną wykonali w XIV wieku Joannici – budowniczowie tego kościoła, członkowie tzw. zakonu szpitalników. Na dekorację malarską ścian prezbiterium składają się dwa motywy. Są to „Zacheuszki” – równoramienne krzyże maltańskie wpisane w okręgi z motywami roślinnymi symbolizujące życie wybijające z krzyża. Były one związane z konsekracją kościoła, której dokonano w XIV w.Drugim motywem są dekoracyjne kasetony, tworzące przestrzenny malowany mur, otaczający prezbiterium. Tradycja tego motywu dekoracyjnego wywodzi się z Włoch, a przybyła na nasze tereny wraz z budowniczymi i artystami działającymi w Czechach.

W czasie prac konserwatorskich usuwano liczne wtórne tynki i warstwy malarskie w ilości dochodzącej do 27 warstw. Podklejono rozległe odspojenia oryginalnych tynków od muru i wzmocniono ich strukturę. Relikty oryginalnej warstwy zostały w odpowiedni sposób odtworzone i uczytelnione.

Kościół w Kokoszkowych i jego malowidła są unikatowe. Maja około 700 lat i niespotykany w regionie charakter. O ich uroku decyduje min. materiał i sposób wykonania. Nierówne kamienne ściany przenoszą nas w czasy średniowiecza i są świadectwem długiej historii i tradycji chrześcijaństwa na tych terenach. Prace przy malowidłach wykonywał zespół konserwatorski z Torunia związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Nadzór nad pracami pełni Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W najbliższym czasie odrestaurowane ściany tj. północna i zachodnia prezbiterium zostaną odpowiednio podświetlone co pozwoli wydobyć piękno zachowanych i odrestaurowanych gotyckich polichromii.

Prace przy zabytku na ścianie północnej zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Pomorskiego w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu  Konserwacji Zabytków w Gdańsku oraz Parafii. Koszty odrestaurowania ściany zachodniej prezbiterium  w całości musi pokryć Parafia.

Bierzmowanie

08 wrz 2018 | no comments | Autor:

Dnia 25 marca w Uroczytsość Zwiastowania Pańskiego młodzież naszej parafii otrzymała Sakrament Bierzmowania z rąk Ks. Bpa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

Niedziela Palmowa 14 kwietnia 2019

07 wrz 2018 | no comments | Autor: