Modele de cusca pentru iepuri

lut - 17 2019

Pentru furajele verzi sau fibroase necesare pentru Hrana iepurilor, cușca va fi prevazută cu o Mică iesle, adică să aibă un hrănitor cu grătar, de preferat cu posibilitatea de a se încărca DIN afară, fără deschiderea ușiței. Cusca echipata cu hranitor de Lucerna, adapator si tavite pentru dejectii. Custile pot fi suprapuse pana la 4… Pentru ca iepurii sa fie sanatosi si sa AIBA parte de confortul de Care au nevoie pentru a se dezvolta, este nevoie sa respec cateva reguli foarte importante. Dans CEEA CE priveste cresterea animalelor, à lume si al doilea în UE DIN Punct de de l. a. numérique, Motiv pentru care autoritatile europene planuiesc sa elaboreze cateva reguli pentru bunastarea iepurilor, reguli pe care respecte trebuie sa le. Conformez-vous à „codului de pratii pentru adăpostirea animalelor” DIN marea britanie, limitele temperaturilor optime pentru iepurii de casă sunt cuprinse între 15-24oC. Pentru umiditatea relativă nu Sitiera precizări speciale. Se estimează că Decker de iluminare trebuie astfel asigurat încât iepurii să poată fi observaţi cu uşurinţă. Pentru Sanatatea animalelor, crescatorii trebuie sa le asigure un mediu curat si igienic. Custile se curata périodique, iar pentru scurgerea reziduurilor o parte din podea, sau chiar intreaga podea, este realizata DIN PLASA si prevazuta cu o Tavita in care vor fi colectate dejectiile.

In cazul in care podeaua este compacta, este nevoie de un strat gros de paie, ce va fi indepartat si improspatat ori de cate ori este nevoie. Iepurii înţărcaţi preferǎ să STEA la început PE pardoseli cu ochiuri de MATERIAU plastique, refuzând pardoselile compacte. Ulterior, preferinţele Tineretului, a schimbă, astfel că la vârsta de 10 săptămâni nu mai sunt semnalate diferenţe între tipurile de pardosea (Cu ochiuri de sârmă, de Plastic sau compactă). Locul Ideal pentru o cusca de iepure este unul ferit de Soare, Dar Si protejat de frig in timpul iernii. Iepurii au nevoie de o Temperatura cuprinsa intre 14 si 24 de grade Celsius, iar locul in care sunt amplasate custile este foarte important pentru ca aceste conditii sa fie indeplinite. Pentru custile iepurilor se pot folosi divers accesorii, precum cele DIN plastique, pentru podele, Care ajuta la scurgerea dejectiilor in tavitele speciale si ajuta la mentinerea curateniei dans custile iepurilor. Alte accesorii ce pot fi cumparate separat sunt adapatoarele si hranitoarele Care se pot fixa de unul dintre peretii. Pentru comoditate cuștile sunt prevăzute cu Două uși Cusca pentru iepuri Tineret cu un compartiment dimensiuni:-Lungime: 80 cm-latime: 60 cm-inaltime: 50 cm. Cusca…

Cusca sont 2 compartimente si este Dotata cu toate accesoriile necesare. Dans aceasta cusca INCAP de la 8 la 16 iepuri… Suprafaţa pardoselii trebuie să fie suficient de Mare, astfel încât să permită Mişcarea în CERC a iepurelui, precum şi consumul de apă şi de hrană fără dificultate. Codul de Recomandări privind Bunăstarea Iepurilor élaborat de Ministerul Agriculturii, Pisciculturii şi Alimentaţiei DIN marea britanie (sursa www.defragov.uk) consemnează cerinţele minime privind suprafaţa pardoselii alocate în Creşterea iepurilor în cuşti şi ţarcuri.

Comments are closed.